FESTİVAL PROGRAMI

Programı PDF olarak indirmek için görsele tıklayabilirsiniz.

1-30 Ekim 2022

Fotoğraf; yeni arkadaşlıklar yaratır, sinerji oluşturur. Eski arşivlerimizi ortaya çıkartmak, yeni fotoğraf anlayışlarıyla tanışmak fotoğraf festivalinin esas amacıdır. PhotoFestival İstanbul, fotoğraf üzerine estetik ve kavramsal bir yansıma elde etmeyi amaçlayan fotoğrafçıları, onların bakış açılarını kentsel mekanla birleştirerek fotoğraf yolculuğuna çıkarıyor. 

FOTON Fotoğraf Derneği olarak, daha önce benzerlerine imza atılmamış çok özel projelerle İstanbul’un kültür-sanat hayatına katkıda bulunmak ve İstanbullulara keyifli anlar yaşatmak amacıyla planladığımız PhotoFestival, 1 Ekim- 30 Ekim 2022 tarihleri arasında Beyoğlu Kültür Yolu etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşecektir.

Farklı kültürlerden çeşitli sanatsal, sosyal ve politik içeriklerin keşfedilmesine olanak sağlayacak PhotoFestival İstanbul, “Kavramsal”dan “Belgesel”e uzanan güzel sanatların geniş yelpazesinde; fotoğraf temelli yerleştirmeler, etkileşimli içerik, multimedya çalışmaları gibi görüntü temelli tüm türlerden, çeşitli eserleri ağırlayacak.

FOTON, geleneksel bir fotoğraf festivalinin sınırlarını aşarak, klasik bir fotoğraf festivalinden farklı olarak, benzer görsel disiplinlerle eser üreten katılımcıların da festivale katkısıyla, interaktif bir süreçle ilerleyecektir. Yaratıcılığı ve eleştirel düşünceyi teşvik etmek, çeşitliliği artırmak amacı ile çıktığı bu yolda hedefine bağlılığını daha da ileri taşıyacaktır.

Açık Çağrı

Kendinizi geliştiren bir fotoğrafçı mısınız? Çalışmalarınızı İstanbul’un merkezindeki bir mekanda sergileme şansı kazanın!

Kimler Katılabilir?

Fotoğrafa ilgi duyan herkese açıktır. Bireysel veya grup halinde başvuru yapılabilir.

Fotoğraf ve görüntü temelli eserlerle kentsel temanın (İstanbul’un Katmanları, Megapol Yansımaları, Tılsımlı Şehir, Aşkın Başkenti, İçinden Deniz Geçen Şehir) vurgulandığı , farklı açıdan sergi önerileri de kabul edilecektir.

Başvurular 10 Eylül 2022 günü saat 24: 00’e kadar sunulabilir.

Festival çerçevesinde, açık alanlarda sergilenmek üzere üç proje seçilecektir.

Dosya PDF formatında ve e-posta ile info@fotondernegi.com adresine gönderilecektir.

Seçilen projelerin sergilenmesi, festival tarihi olan 2022 Ekim ayı içinde gerçekleşecektir.

Organizasyon komitesi, eserlerin telif haklarında hak iddia etmeyecek, seçilen projelerin üretimi ve montajından sorumlu olacak, eserlerin malzeme, destek ve dağıtımı konusunda eser sahipleriyle sözleşme imzalayacaktır.

Açık alan sergileri, festival çerçevesinde medya, web, sosyal ağlar vb. aracılığıyla tanıtılacaktır.

AÇIK ALAN SERGİLERİ

İstanbul Fotoğraf Festivali, fotoğrafçılığı keşfetmenin sınırlarını zorluyor ve fotoğrafçılığın sanatsal ortamını yeniden sokaklara taşıyor. PhotoFestival , sanatçılaın bir açık çağrı yoluyla seçilen, çalışmalar yapan fotoğrafçıların seçilmiş eserlerine yer verecektir.

PhotoFestival İstanbul, sanatçıları desteklemek ve projelerini yaymak için AÇIK ALAN  sergi programını düzenlemektedir. Bu festivalin etkinlikleri kapsamında program, seçilen sanatçıların eserlerinin sergilenmesi yoluyla güncel fotoğraf panoramasının bir vizyonunu sunuyor.  Fotoğraf üzerine estetik ve kavramsal bir yansıma elde etmek isteyen fotoğrafçıların bakışlarını kentsel mekanlarla birleştirerek fotoğraf yolculuğuna çıkarıyor, sokaklar açık bir sergi alanına dönüşüyor.

PhotoFestival İstanbul FOTON Fotoğraf Derneği organizasyonu olup, gençleri yeteneklerini sergilemeleri amacıyla bir araya getirir.

 

FOTOĞRAF SERGİLERİ

Beyoğlu Kültür Yolu içinde bir etkinlik olan PhotoFestival İstanbul, ülkemizden çalışmaları olan veya devam eden sanatçıları davet edecektir.

 

PORTFOLYO İNCELEMELERİ

Sanatçıların çalışmaları hakkında geri bildirim almaları ve değerli bağlantılar kurmaları için uluslararası uzmanlarla tanışma fırsatı sunuyoruz.

 

ATÖLYELER

Eğitim programları, güncel ve gelecek nesil sanatçılar ve fotoğraf tutkunları için yoğun öğrenme deneyimleri sunuyor.

 

PERFORMANSLAR

Fotoğraf performansını ileri taşıyarak yeni sentezler yaratma yolları üzerine deneyler yapma fırsatı elde ediyorsunuz.

 

SANATÇI SOHBETLERİ

Sanatçı Sohbetleri programı, “Fotoğraf Konuşuyoruz” sloganıyla, düşündürücü sohbet ve görsellerin paylaşıldığı kısa söyleşiler olarak tasarlandı.

 

GÖSTERİM GECESİ

Bu tek gecelik etkinlik, Dünyamızda fotoğrafçılıkta hareketli/hareketsiz görüntülerin kullanımına dair yenilikçi ve farklı bakış açılarını bir araya getiren bir gösteri olacaktır.

 

İSTANBUL FOTOĞRAF MARATONU

2500’ü aşkın fotoğrafçı, kentsel yaşam ve deneyimlerinden esinlenerek verilen PhotoFestival’e uygun üç temayı, görsel olarak yorumlamak için herhangi bir dijital fotoğraf makinesi ile, gene ayrı 3 temayı mobil cep telefonları ile çalışarak fotoğraf maratonuna katılacak. 

 

FOTOĞRAF KONGRESİ

Alanında uzman, sanatçı ve akademisyenlerin katılımıyla ilk kez İstanbul’da gerçekleştirilecek olan İstanbul Fotoğraf Kongresi, izleyici ve katılımcıları ‘’fotoğraf ve yarın’’ başlıkları altında bir araya getirerek, tartışma ve eleştiri yapmaya, bildiri sunmaya, yeni düşünme biçimleri geliştirmeye, yüksek sesle yeni sorular sormaya davet edecek. (https://fotografkongresi.com/)

 

FOTOĞRAF AÇIK OTURUMLARI

Yerli ve yabancı fotoğraf uzmanları ile yeni tartışma programları düzenlenecektir.

Konular; ülkemizde ve dünyada fotoğrafın gelişimi, fotoğraf ile ilgili sivil toplum kuruluşu ve derneklerin sürece etkileri vb. alanları kapsamaktadır.

 

SOKAK FOTOĞRAFI FESTİVALİ

İstanbul Sokak Fotoğrafı Festivali (İstanbul Street Photography Festival), dünyada, sokak fotoğrafını farklı yaklaşımlarla temsil eden ve sokak fotoğrafçılarını bir araya getiren geniş katılımlı bir etkinliktir. Ortak amaç, fotoğrafın gelişmiş olanaklarını kullanarak, sokak fotoğrafçılığı üzerinden paylaşımlarda bulunmak ve katılımcılara büyük keyif alacakları bir organizasyona katılmalarını teşvik etmektir. (https://streetphotoistanbul.com/)

 

FESTİVAL ORTAKLARIMIZ

Fotoğrafçılığı teşvik amacıyla destek olan sivil toplum (STK) ve sanat kuruluşlarıyla birlikte çalışıyoruz.

Açık Çağrı

Kendinizi geliştiren bir fotoğrafçı mısınız? Çalışmalarınızı İstanbul’un merkezindeki bir mekanda sergileme şansı kazanın!

 

Kimler Katılabilir?

Fotoğrafa ilgi duyan herkese açıktır. Bireysel veya grup halinde başvuru yapılabilir.

Fotoğraf ve görüntü temelli eserlerle temanın vurgulandığı, farklı açıdan sergi önerileri de kabul edilecektir.

Başvurular 10 Eylül 2022 günü saat 24: 00’e kadar sunulabilir.

Festival çerçevesinde, açık alanlarda sergilenmek üzere üç proje seçilecektir.

Dosya PDF formatında ve e-posta ile info@fotondernegi.comadresine gönderilecektir.

Seçilen projelerin sergilenmesi, festival tarihi olan 2022 Ekim ayı içinde gerçekleşecektir.

Organizasyon komitesi, eserlerin telif haklarında hak iddia etmeyecek, seçilen projelerin üretimi ve montajından sorumlu olacak, eserlerin malzeme, destek ve dağıtımı konusunda eser sahipleriyle sözleşme imzalayacaktır. Açık alan sergileri, festival çerçevesinde medya, web, sosyal ağlar vb. aracılığıyla tanıtılacaktır..

2022 – Tüm Hakları Saklıdır – FOTON